Opravy foliových střech
Vaše plochá střecha, kterou jste před 20-ti či méně lety nechali opatřit novou PVC hydroizolací nebo jinou povlakovou krytinou, vám náhle dosloužila ?
Máme pro vás několik možností řešení, které jsou vždy individuální a které vám rádi nabídneme.
Nejprve je dobré zjistit příčiny a možné chyby, proč již střecha neplní svou funkci, aby bylo možné se jim při nastávající nevyhnutelné opravě vyhnout.
Důvodů ztráty funkčnosti střechy může být několik:
-
Konec životnosti krytiny, většinou se jedná o staré asfaltové pásy, střešní PVC či jiné folie , nástřiky polyuretanovou pěnou apod.
-
Nevhodně zvolené materiály a technologie
-
Neodborná montáž
-
Povětrnostní podmínky ( např. silný vítr, krupobití )
V ČR se od 90. let rozšířila aplikace střešních krytin na bázi měkčeného PVC. Tyto PVC folie jsou jedním z hlavních typů povlakových krytin používaných i v současné době. Jejich výhodou je příznivá cena, široké spektrum využití, snadná zpracovatelnost i požadovaná požární odolnost.
Bohužel i na náš trh pronikly materiály od méně renomovaných výrobců. Ani zákazníci ani realizační firmy tehdy nevěděli, jak překvapivě krátká může být životnost takových materiálů. Některé z nich ztratily své vlastnosti již za několik let (3-4 roky), ačkoliv u nich byla deklarována předpokládaná životnost 20 -30 let.
Naštěstí je možné vybírat ze značek, jejichž materiály těchto životností dosahují, jako například SIIKAPLAN, SARNAFIL, PROTAN, BAUDER aj..
Od doby prvních realizací plochých střech s foliemi na bázi PVC již uplynulo více než 25 let a mnohé z nich jsou na hranici životnosti. Pak stačí jedno krupobití a havárie ve formě stovek prasklin je na světě. Opravit takto poškozenou střechu záplatováním je zpravidla nemožné, jelikož tyto folie jsou ve velké většině v důsledku degradace nesvařitelné
Majitel objektu pak stojí před rozhodnutím, jaký materiál zvolí na následnou opravu. Má vůbec možnost zvolit materiály s delší životnosti na 30 a více let ?
Od 80. let jsou na trhu folie na bázi polyolefinů (polypropylenů a polyetylenů) označované jako FPO/ TPO . Výhodou těchto folií je, že neobsahují žádná migrující změkčovadla, která by mohla jako u PVC folií unikat a tak zkracovat významně jejich životnost. Zároveň jsou tyto folie ekologické (bez obsahu chloru) , snášejí se jak s asfalty, tak i pěnovými polystyreny. Naše společnost začala tyto hydroizolační folie aplikovat již od 90 let a všechny ploché střechy realizované touto technologií jsou stále plně funkční.
Instalace FPO/TPO folií je náročnější než instalace běžných PVC krytin. Měla by být prováděna pouze proškolenými izolatéry. Naše společnost disponuje zkušenými pracovníky, kteří mají dlouholeté zkušenosti s instalacemi FPO/TPO hydroizolačních systémů.
Na fotografiích níže jsou zobrazeny typické poruchy hydroizolačních folii na konci jejich životnosti.
|
|
|
Ukázka typické trhliny na hydroizolační folii na konci své životnosti, popřípadě po poškození kroupami
|
Další příklad drobné trhliny, která ovšem může být ve větším počtu významným zdrojem zatékání.
|
Plošná degradace (smrštění) střešní folie způsobila masivní trhliny podél atiky.
|
Ukázka opravy ploché střechy bytového domu s poškozenou PVC krytinou po krupobití (Boršovská 7-11, České Budějovice)
Původní stav - poškozená krytina
|
Průběh opravy
|
Hotová realizace
|
|
|
|